Prvi maj samo što nije i vreme je da se razmišlja o organizaciji i nabavci svega što je potrebno da uživate sa najbližima. Naravno, loš roštilj može da vam upropasti ceo dan, a mi smo za vas pripremili nekoliko saveta koji će vam pomoći da ove godine „rasturite“ i spremite najbolji roštilj ikad!
Sveže meso je ključno kada je reč o dobrom roštilju. Zato morate da ga nabavite na pouzdanom mestu, tamo gde znate da sigurno nije stajalo dugo. Storkimes meso koje kupujete u Plus Cash&Carry-ju je uvek sveže i dolazi direktno sa naših farmi, a red koji čekate u našoj mesari dokaz je da sveže dopremljeni mesni proizvodi „odu“ istog dana!
Velika je razlika između mesa koje je stajalo u marinadi i onog koje nije. Preporučujemo proverenu kombinaciju ulja, soli, sušenih začina i belog luka. Izbegavajte med i druge slatke dodatke jer meso ide direktno na vatru i u kombinaciji sa slatkim može brzo da izgori. Ostavite meso u marinadi najmanje dva sata kako bi upilo ukuse i mirise. Ako može, idealno bi bilo da meso prenoći u marinadi, ali i dva sata će biti dovoljno ukoliko nemate vremena.
Za savršeno pečeno meso ključna je i dobra temperatura, prilagođena vrsti mesa koju pečete. Kako biste bili sigurni da je roštilj dovoljno zagrejan, možete ga proveriti svojim dlanom. Držite dlan oko 15cm iznad rešetke i ako možete da izdržite 12 sekundi, to znači da je vatra slaba, odnosno da ima oko 150 stepeni. Ako izdržite 10 sekundi, vatra je srednje jaka, oko 165 stepeni. Ako možete da držite šaku iznad srednje jake vatre samo 5 sekundi, znači da ima oko 200 stepeni, a kod vrlo zagrejanog roštilja od 260 stepeni izdržaćete samo 3 sekunde, što znači da je vatra jaka.
Prilagodite temperaturu i dužinu pečenja debljini i teksturi mesa, kako biste dobili savršeni roštilj. Tanki komadi mesa, riblji fileti, ražnjići, ćevapi ili povrće treba da se peku na jačoj vatri i kraće, dok veći i deblji komadi mesa zahtevaju više strpljenja i peku se na slabijoj vatri kako bi se sredina mesa dobro ispekla.